Jogové cviky pre začiatočníkov na samostatné cvičenie
Tadaasana v staroindickom jazyku sanskrt doslovne znamená hora. Zvyčajne sa hovorí “byť pevný, stabilný ako hora”. Pri trochu filozofickejšom a presnejšom pozorovaní si môžeme všimnúť, že pre náš duševný život je vhodné hovoriť nie o fyzickej pevnosti a akoby telesnej stabilite. Ale skôr o schopnosti vyrovnávať a reagovať.
V jednom jogovom smere sa tento cvik preto volá strom. Živý strom v prírode totiž vzpriamene stojí, a zároveň svojimi konármi reaguje na pohyb vetra a okolitého vzduchu v priestore okolo neho. Nie je nedostupný, ale vyrovnáva, reaguje, resp. interaguje so svojím okolím a okolitými podnetmi.
Ja a okolie
Strom je cvik, kde môžeme vyjadriť kvality duševnej rovnováhy a vyrovnanosti. Rovnováha v tomto stoji nie je pevná, fixná a nemenná. Musíme zostať bdelý, vnímavý voči okoliu, aby sme mohli zostať stáť. Pozornosťou teda neupadáme do nálad, ani sa nekľudne a nervózne nestrácame v priestore a jeho podnetoch.
Podobne aj v živote je pre vydarené vzťahy s okolím potrebné zostať bdelý a otvorený voči okoliu, no zároveň aj sústredený a vzpriamený.
Cenný význam tohto cviku spočíva v zažití aktívneho pozorovania okolia a zároveň aj seba samého – ja a okolie, stred a okolitý priestor. Ruky, dlane sa stretávajú v geste tzv. atmandžali-mudra, na úrovni srdca. Srdce je práve tým miestom, ktoré zvyčajne pri zdravom sebaprežívaní označíme za svoj osobný stred.
Joga cviky na zlepšenie koncentrácie a odbúranie stresu
Zdravotné pôsobenie tejto pozície je význačné. Po duševnej stránke pôsobí tento cvik veľmi podporne pre schopnosť koncentrácie, ukľudnenia sa a zároveň aktívneho vnímania. Cvičiaci sa upokojí, no pri dobrom vedení sa zároveň stáva aj vnímavejší voči okoliu a prostrediu, v ktorom sa nachádza.
Joga pozícia strom – telesný benefit
Po fyzickej stránke cvik podnecuje stabilizačné kostrové svalstvo, pretože kladie nárok na balansovanie. Posilňujú sa tak šľachy od chodidiel až po krčnú chrbticu. Strom teda podporuje zdravšie držanie tela.
Vzhľadom na svoj pokľudný, fyzicky nenáročný charakter a dôraz na pokojné vnímanie okolia, zažíva aj srdcovo-cievny systém isté odľahčenie a vyrovnanie. Srdcový sval nie je pod tlakom a tak môže ľahšie dospieť k svojmu prirodzenému rytmu.
Želáme vám kľud a rovnováhu pri venovaní sa tomuto pokojnému cvičeniu.